2010. március 28., vasárnap

VirtualBox

A Virtualbox egy ingyenes, otthon is kényelmesen használható virtualizációt megvalósító alkalmazás. Segítéségével Ubuntu rendszerünkön (ezt gazdagépnek hívják) tetszőleges operációs rendszert, és azokon futó alkalmazásokat használhatunk, legyen szó akár DOS, Windows vagy Linux rendszerekről.

Telepítéshez nyissuk meg a terminált és írjuk be :

sudo apt-get install virtualbox-ose

vagy pedig tegyük fel synaptic segítségével vagy keressünk rá az Ubuntu szoftverközpontban a "VirtualBox OSE"-re .

További részletek pedig innen vettem : http://hogyan.org/virtualbox-telepitese-ubuntu
A leírás a mostani és következő Ubuntu 10.04 verzióhoz is használható !

A Virtualboxot elérhetjük az Ubuntu tárolókból is, azonban itt nem a legfrissebb verziót találjuk, valamint a tárolóban egy OSE (open source edition, nyílt forráskódú verzió) változatot találunk, melyből azonban többek között hiányzik az USB, SATA támogatás (bővebben a Virtualbox oldalán olvashatunk erről). Ebben a hogyanban a Virtualbox legújabb (jelenleg 2.1.2), bináris formátumban elérhető verzióját fogom telepíteni és beállítani.

A leírás működik Gutsy, Hardy és Intrepid alatt is.

Letöltés és telepítés

Menjünk el a Virtualbox Linux letöltési oldalára, majd innét válasszuk ki, hogy milyen rendszerünk van (Intrepid, Hardy, Gutsy), és kattintsunk rá a deb fájlra a letöltéshez.

VirtualBox letöltése

VirtualBox letöltése

Válasszuk ki a megnyitást a GDebivel lehetőséget

Firefox letöltési ablak

Firefox letöltési ablak

Ha kész a letöltés elindul a csomagtelepítő. Itt kattintsunk a “Csomag telepítés” gombra a telepítés elkezdéséhez. Amennyiben valami függőséget kell telepíteni, a GDebi megteszi ezt (az Állapot sorban ki is írja, hogy hány függőséget kell telepíteni).

Csomagkezelő: Virtualbox

Csomagkezelő: Virtualbox

Adjuk meg jelszavunkat a telepítéshez

Jelszó megadása

Jelszó megadása

Elkezdődik a telepítés…

Függőségek telepítése

Függőségek telepítése

Majd elindul a Virtualbox konfiguráló varázslója. Kattintsunk az Előre gombra

Virtualbox-2.0 konfigurálása

Virtualbox-2.0 konfigurálása

Kész is a telepítés. Kattintsunk a Bezár gombra, majd zárjuk be a Csomagtelepítőt is.

Kész a telepítés

Kész a telepítés

Már csak hozzá kell adnunk magunkat a vboxusers nevű csoporthoz, hogy futtatni tudjuk a Virtualboxot (és azokat a felhasználókat, akiknek engedélyezni szeretnénk) Menjünk a Rendszer, Adminisztráció menübe, majd itt indítsuk el a Felhasználók és csoportok alkalmazást.

Rendszer menü

Rendszer menü

Kattintsunk az ablak alján lévő Feloldás gombra, majd adjuk meg jelszavunkat, majd kattintsunk a Hitelesítés gombra.

Hitelesítés

Hitelesítés

Majd kattintsunk a Csoportok kezelése gombra, és itt a listából keressük meg a vboxusers nevű csoportot, és kattintsunk rá kettőt. A megjelenő listán pipáljuk be azokat a felhasználókat, akiknél engedélyezni szeretnénk a Virtualbox futtatását, majd ha ez meg van, akkor kattintsunk az OK-ra, majd zárjuk be a többi ablakot is.

Csoport beállítása

Csoport beállítása

Ezután jelentkezzünk ki, és vissza a rendszerbe


Virtualbox első indítása

A Virtualbox ikonját az Alkalmazások, Rendszereszközök menüpontban találjuk (Kubuntu esetén a K menü, Rendszer menü alatt)

Alkalmazások menü

Alkalmazások menü

Első indításkor el kell fogadnunk a Virtualbox EULA-t (az elfogadó gomb akkor lesz aktív, ha végiglapozzuk a licencet)

Virtualbox EULA

Virtualbox EULA

Majd meg kell adnunk nevünket és email címünket (ha nem adjuk meg, akkor minden indításkor felhozza ezt az ablakot). Írjuk be nevünket, mail címünket, és pipájuk be, hogy ne küldjenek semmit mailba

Virtualbox regisztráció

Virtualbox regisztráció

Készen is vagyunk a telepítéssel.

Virtuális gép létrehozása

Új virtuális gép létrehozásához kattintsunk a Virtualboxban az Új gombra (vagy CTRL+N). Egy varázslón keresztül adhatjuk meg az új gép alapadatait. Első lépésben üdvözöl minket, nyomjunk nyugodtan Next-et. Majd adjunk nevet a virtuális gépünknek, és válasszuk ki a listából, hogy milyen típusú gép az.

Gép neve és típusa

Gép neve és típusa

Adjuk meg, hogy mennyi memóriát adunk a virtuális gépünknek (úgy állítsuk be, hogy azért a gazda rendszernek is maradjon!)

Memória méretének megadása

Memória méretének megadása

Hozzuk létre a merevlemezt. Kattintsunk az Új gombra, majd itt is egy varázsló indul el. Választhatunk dinamikusan növekvő, valamint fix méretű merevlemez fájl közül is. Előbbinél a lemezünkön annyi helyet fog foglalni a virtuális gép amennyit ténylegesen, utóbbi esetén létrehozza a Virtualbox egy fájlba az egész virtuális lemezt. Előbbi lassabb lehet, cserébe viszont spórolhatunk a hellyel. Válasszunk belátásunk szerint. Következő lépésben állítsuk be a méretét, és a nevét a lemeznek.

Merevlemez neve és mérete

Merevlemez neve és mérete

Be is rakta a most létrehozott lemezt a listába a varázsló

Rendszer merevlemezének kiválasztása

Rendszer merevlemezének kiválasztása

Készen is vagyunk. Legvégül kapunk egy összegzést. A Finish gombra kattintva kiléphetünk a varázslóból, és meg is jelenik a bal oldali listában a most létrehozott gép. Néhány beállítást érdemes még megejteni, ehhez kattintsunk rá a virtuális gépre, majd a felső menüsorban a Konfigurálás gombra (vagy CTRL+S)

Virtuális gép tulajdonságai

Virtuális gép tulajdonságai

SATA vezérlő

SATA vezérlő engedélyezéséhez a bal oldali listán kattintsunk a Merevlemezek szövegre, és jelöljük be, hogy SATA vezérlőt szeretnénk használni. Virtuális SATA vezérlő használata esetén valamivel gyorsabb elérést, valamint maximálisan 32 virtuális merevlemez csatlakozhatóságát kapjuk

SATA engedélyezése

SATA engedélyezése

USB

USB használatához kattintsunk a bal oldali listán az USB szövegre, majd jelöljük be, hogy engedélyezzük az USB-t, valamint, hogy USB2-t szeretnénk használni.

USB engedélyezése

USB engedélyezése

USB eszközt úgy tudunk csatlakoztatni, hogy mikor fut a virtuális gépünk, a virtuális gép állapotsorában az USB ikonra jobb egérgombbal kattintva, a megjelenő listán rákattintunk az USB eszközre.

USB eszköz csatlakoztatása

USB eszköz csatlakoztatása

Mappamegosztás

Mappamegosztás esetén a Virtualboxban megosztott mappánkat úgy érhetjük el a Virtualboxba telepített rendszeren, mintha hálózati megosztás lenne. Először vegyünk fel egy mappát a megosztások közé. Ehhez a bal oldali listán kattintsunk a Shared Folders szövegre. Majd itt a jobb oldali ikonok közül a legfelsőre (vagy nyomjuk le az insert billentyűt). Tallózzuk be a megosztandó mappát. Ha csak olvasható módba szeretnénk megosztani, akkor jelöljük be a Read-only opciót. Ha felvettük a mappát, akkor megjelenik a listában.

Megosztott mappák

Megosztott mappák

Virtuális gépünkön a mappát hálózati megosztásként érjük el, a következő címen: \\vboxsvr\megosztásnév (ha valami néven osztottul meg mappánkat, akkor \\vboxsvr\charlie)

Virtuális gép telepítése után

Ha feltelepítettük virtuális gépünket, akkor a telepítés után még fel kell raknunk a Guest Additions. Ennek telepítésével a virtuális gépre feltelepülnek a különböző driverek, valamint így még több funkciót érhetünk el (pl. Seamless mód, ablakátméretezés) Ehhez kattintsunk az Eszközök menü, Guest Additions telepítése… menüpontra, majd a virtuális gépen (ha nem indulna el magától) indítsuk el a VBoxWindowsAdditions.exe fájlt (Windows virtuális gép esetén).

Virtualbox: Eszközök menü

Virtualbox: Eszközök menü